top of page
Caută

De la Untold la Hristos. Întâlnire cu Sebastian Olar
La aniversarea de 9 ani de la înființarea Parohiei din Heidelberg, credincioșii comunității noastre au avut ocazia, duminică, 9 iunie 2024, să-l întâlnească pe Sebastian Olar, fostul Director de Creație al Festivalului Untold din Cluj-Napoca, care s-a convertit la Ortodoxie la aproape 33 de ani.


Pe parcursul unui dialog sincer și deschis, Sebastian a povestit credincioșilor veniți din Heidelberg, Bruchsal, Mannheim și Karlsruhe tulburătoarea poveste a vieții lui și modul în care L-a regăsit pe Hristos, în mijlocul unei crize existențiale.


Tineri de toate vârstele ai Comunității Ortodoxe Heidelberg-Bruchsal au intrat în dialog cu Sebastian Olar și au abordat teme precum:


  • De ce e bine să fii lame (autentic) și nu cool?

  • Care este fața nevăzută a consumului de droguri?

  • Cum putem să ne protejăm copiii de aceste pericole?

  • Cum îl pot găsi pe Hristos în anii tinereții?


Conferința „De la Untold la Hristos” face parte din seria de evenimente Credință și Identitate, organizată de Comunitatea Ortodoxă Heidelberg-Bruchsal. Acest proiect își propune să aducă în fața credincioșilor persoane cu biografii diverse, care au ajuns la Hristos prin diferite căi, și să pună în discuție identitatea noastră ortodoxă și românească în era Chat GPT.


Următorul invitat al seriei va fi Pr. Theodore Gignadze, preot paroh la Parohie Înălțarea Sfintei Cruci din Tbilisi (Georgia) și predicator renumit în lumea ortodoxă.Photo credit: Serafim Armanca

Comments


bottom of page